Podczas współpracy z innymi ważne jest, aby rozumieć swoją rolę, role, jakie pełnią inni w zespole, oraz cele, do których dążycie. Niezwykle ważne jest także zrozumienie wyzwań, przed jakimi stoi zespół. Należy również wiedzieć, w jaki sposób zespół komunikuje się (lub nie) podczas współpracy - jaki jest jego styl komunikacji, kultura itd. Zrozumienie tych kwestii pomoże upewnić się, że wszystkie zaangażowane strony zgadzają się co do tego, co próbują wspólnie osiągnąć. Jeśli chcesz stać się lepszym współpracownikiem, oto kilka wskazówek.

Muzyka wpływa na twoje ciało i umysł

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wielką moc może mieć muzyka. W rzeczywistości jednak ma ona ogromny wpływ na ciało i umysł. Muzyka może pomóc Ci się zrelaksować i odprężyć pod koniec dnia, dodać energii do treningu, a nawet sprawić, że dotrzesz do pracy. Odpowiednia piosenka może podnieść Cię na duchu, a nawet sprawić, że poczujesz się bardziej produktywny! Istnieje wiele badań pokazujących, jak muzyka wpływa na różne części naszego mózgu: jedno z nich wykazało, że słuchanie muzyki klasycznej pomaga uczestnikom lepiej skupić się podczas testów; inne wykazało, że jazz sprawia, iż ludzie są szczęśliwsi; jeszcze inne, że muzyka rockowa sprawia, iż stajemy się bardziej agresywni (choć może to zależeć także od rodzaju rocka).

Jak przestać odkładać na później?

 • Ustaw minutnik. Jest bardziej prawdopodobne, że ukończysz zadanie, jeśli będziesz działać wbrew zegarowi, więc ustaw minutnik i skoncentruj się na wykonaniu zadania przed upływem czasu.
 • Wyznaczaj sobie realistyczne cele, które nadal będą w zasięgu Twoich możliwości - jeśli zadanie jest zbyt skomplikowane, podziel je na mniejsze części, które łatwiej będzie wykonać w dostępnym czasie.
 • Podziel zadanie na mniejsze etapy, a następnie wykonuj każdy z nich po kolei, aż ukończysz całość! Nazywa się to dzieleniem na części: upewnij się, że każda część czegoś jest podzielona na łatwe do opanowania fragmenty, którymi można się zająć osobno (jak klockami).
 • Znajdź pomoc, gdy sprawy stają się trudne lub nudne - może to oznaczać zwrócenie się do przyjaciół lub skorzystanie z zasobów biurowych, takich jak przestrzenie co-workingowe, w których mogą znajdować się inne osoby oferujące wsparcie w przypadku, gdy potrzebujesz motywacji do wykonania pewnych zadań (lub po prostu kogoś, kto może się z Tobą rozliczyć).

Kilka sposobów na to, by współpracownicy bardziej cię szanowali

 • Bądź punktualny. Spóźnianie się to znak, że nie szanujesz innych ludzi i ich czasu.
 • Bądź przygotowany. Jeśli wiesz, że zbliża się coś ważnego, upewnij się, że znasz szczegóły, aby w razie potrzeby być gotowym do pomocy.
 • Bądź uprzejmy. Rozmawiając z osobą, która ma większe doświadczenie od nas w danej dziedzinie, należy odnosić się do niej z szacunkiem, mówiąc "proszę pana" lub "proszę pani". Należy również pamiętać o tym, aby nie przerywać innym, gdy udzielają instrukcji lub informacji; zamiast tego należy poczekać, aż skończą, zanim zacznie się zadawać pytania dotyczące tego, co zostało powiedziane (lub napisane).
 • Bądź szczery: Nie ma potrzeby fałszywego schlebiania - po prostu powiedz, jak jest! Jeśli ktoś pyta o opinię na temat tego, jak mu ostatnio poszło, odpowiedz szczerze, nie słodząc niczego; to pokaże mu, że może zaufać temu, co wyjdzie z Twoich ust, jeśli zajdzie taka potrzeba, ponieważ i tak wszyscy staramy się robić, co w naszej mocy!
Jak pokonać prokastrynację?
Zdjęcie: Sebastian Molinares / Unsplash

3 rzeczy, które pomogą ci pokonać prokrastynację

Prokrastynacja to problem, z którym boryka się wiele osób, ale można go przezwyciężyć. Aby mieć pewność, że pokonasz prokrastynację w swoim życiu, oto 10 rzeczy, które powinieneś rozważyć:

 • Wyznacz cele i terminy realizacji swoich zadań. Jeśli nie masz konkretnych celów i terminów realizacji swoich projektów, jak możesz oczekiwać, że je osiągniesz?
 • Ustalić rutynę dla siebie. Rutyna pomaga nam wejść w strefę pracy i nie tracić czasu na zastanawianie się nad tym, czego w danej chwili potrzebujemy lub chcemy.
 • Bądź konsekwentny w wykonywaniu swojej pracy dzień po dniu, tydzień po tygodniu...

Wnioski: Pisanie to świetna zabawa.

Pisanie to świetny sposób na wyrażenie siebie. To także świetny sposób na naukę, nawiązywanie kontaktów z innymi i zarabianie pieniędzy. Pisanie może pomóc Ci się zrelaksować, a także coś zmienić! Dlaczego więc nie spróbować pisać już dziś?