Praca dodatkowa to praca dorywcza lub dorywcze zajęcie, które wykonuje się jako dodatek do głównego zajęcia. Może to być praca zdalna, co oznacza, że niekoniecznie musi być wykonywana osobiście. Co to jest? Praca dodatkowa jest zwykle definiowana jako każda forma zatrudnienia, która jest podejmowana poza normalną, pełnoetatową pracą w celu uzyskania dodatkowego dochodu. Słowa klucze takie jak side jobs czy gig economy.

Zagranica a side job

Praca za granicą może być świetnym sposobem na zarabianie na podróżach. Może to być także świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy na kosztach utrzymania podczas pracy. Praca gigantyczna staje się coraz bardziej popularnym sposobem zarabiania pieniędzy podczas podróży. Zanim zaczniesz szukać pracy dorywczej za granicą, musisz wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Po pierwsze, należy zbadać kraje, w których chciałoby się pracować. Upewnij się, że znasz wymagania wizowe i wszelkie inne kwestie prawne, które mogą mieć zastosowanie w Twojej sytuacji. Następnie należy zastanowić się, jaki rodzaj pracy nas interesuje. Istnieje wiele różnych rodzajów pracy dorywczej, od nauczania języka angielskiego po pracę w charakterze przewodnika turystycznego. Zastanów się, jakie umiejętności posiadasz, które mogą być cenne dla pracodawców w innym kraju. Wreszcie, musisz stworzyć dobre portfolio i CV (curriculum vitae), w którym zaprezentujesz swoje umiejętności i doświadczenie. Będzie to klucz do znalezienia pracy za granicą. Zacznij od nawiązania kontaktów z osobami, które mogą pomóc Ci w znalezieniu pracy, i poszukaj ogłoszeń o pracę w Internecie lub w publikacjach turystycznych.

Rodzaje side jobs w Polsce

Rodzaje prac dodatkowych w Polsce. Polska może pochwalić się wieloma różnorodnymi rodzajami prac dodatkowych, które można wykonywać zarówno w domu, jak i poza nim. Wiele z tych prac to prace sezonowe lub jednorazowe, które są dostępne tylko przez określony czas w roku. Inne prace dodatkowe mogą być wykonywane cały rok. Oto kilka popularnych rodzajów prac dodatkowych w Polsce:

  • Prace ogrodnicze – Polska ma wiele ogrodów, które potrzebują pielęgnacji i opieki. Ogrodnicy mogą znaleźć pracę jako osobiste opiekunki
  • Freelancing – czyli wykonywanie pracy na zlecenie, bez stałego zatrudnienia. Przykładowe zawody: grafik, copywriter, tłumacz, programista.
  • Drobne prace o charakterze usługowym – czyli np. opieka nad dzieckiem czy zwierzętami, sprzątanie, gotowanie, prace ogrodnicze itp.
  • Praca sezonowa – czyli np. praca w rolnictwie lub ochronie środowiska w okresach intensywnego wykorzystania się tych branż (np. żniwa lub oczyszczanie lasów po wiatrach).
  • Zaopatrywanie firm w produkty lub usługi
Praca zdalna i dorywcza pozawala pracować z każdego miejsca na świecie
Zdjęcie: Dessidre Fleming / Unsplash

Przyszłość pracy zdalnej i pracy dorywczej.

Przyszłość pracy dorywczej rysuje się w jasnych barwach - coraz więcej osób korzysta z ofert pracy pobocznej i pracy na zlecenie, by szlifować swoje umiejętności i zarobić trochę dodatkowych pieniędzy. Dzięki internetowi i aplikacjom różnego typu rozpoczęcie pracy dorywczej jest łatwiejsze niż kiedykolwiek, a ci, którzy chcą jej szukać, mają wiele możliwości. Na przykład firmy kurierskie zawsze potrzebują kierowców, a jest też wiele innych firm, którym przydałaby się pomoc w niepełnym wymiarze godzin. Niezależnie od tego, jaki jest Twój zestaw umiejętności, prawdopodobnie znajdziesz tam pracę dla siebie. W miarę rozwoju gospodarki opartej na pracy "na zlecenie", rośnie też liczba możliwości dla osób poszukujących pracy dorywczej.