Mediana wzrostu wynagrodzeń programistów w 2022 roku wynosi 3%, a kandydaci na to stanowisko mogą oczekiwać coraz większych zarobków.

Jak szybko rosną zarobki programistów?

Programiści szybko zarabiają na specjalistycznych stanowiskach. Ich pensja jest wysoka, a pracodawcy oferują im coraz większe wynagrodzenia. Raport płacowy z 2021 roku pokazuje, że płace programistów szybko rosną, a rynek pracy dla nich jest bardzo dobry. 10000 zł dla juniora w IT? To już normalna pensja. Co więcej, w wielu branżach (zwłaszcza takich jak administracja czy finansowo-bankowa) wynagrodzenie brutto przekracza 10 000 zł. Dla porównania: średnie wynagrodzenie brutto Polaków to ok. 6200 zł brutto. Warto też dodać, że wynagrodzenia juniorów i seniorów mogą się różnić ze względu na konkretną branżę IT. Jak wiadomo wyższe zarobki w całej branży sektora IT przekładają się na wyższe wydatki na kosztowne sprzęty, akcesoria itd. W efekcie pracownicy branży IT są zdecydowanie bardziej podatni na wszelkiego rodzaju podróbki i oszustwa niż osoby z innych branż. Kradzież takich urządzeń jest bardzo łatwa, a ich odtworzenie nie stanowi żadnego problemu. Jest to również częste miejsce pracy dla hakerów, ponieważ mają oni dostęp do wszystkich wartościowych informacji oraz łatwo mogą usunąć dowody swojej obecności.

Od czego zależy płaca programisty?

Od czego zależy płaca programisty? Płaca programisty może się różnić w zależności od kandydata, specjalizacji oraz doświadczenia. Programiści java, javascript oraz python mogą zarabiać od 3000 do nawet 18000 złotych miesięcznie. Natomiast seniorzy oraz specjaliści mogą otrzymać ofertę pracy zarabiając już ponad 20000 złotych miesięcznie. Branża IT jest bardzo rozwojowa i atrakcyjna dla pracodawców, dlatego też płace są na wysokim poziomie. Największe zarobki branża IT okazuje w dziedzinach security i cyberbezpieczeństwo. Widełki są gigantyczne a liczba ofert powala na kolana. Skąd wynika tak wielka rozbieżność między tymi dwoma branżami? Cóż, IT Security to dziedzina ściśle związana ze sprzedażą produktów i usług. Firmy muszą kupować licencje, narzędzia, służby, łata bezpieczeństwa i wiele więcej. Jeśli chodzi o cybersecurity, jest to raczej dziedzina procesowa niż sprzedaży produktów. Wymaga on pewnego rodzaju pracy zespołowej przy odpowiednim ustalonym budżecie. Ponieważ cyberataki mają swoje źródło poza granicami firmy, szeroko rozbudowane zespoły. W chwili czytania tego artykułu pojawio się prawdopodobnie kilkaset nowych ofert pracy. Każdy chce zatrudnić programistę. Dlaczego? Jest to jeden z najbardziej wymagających i potrzebnych zawodów. Programiści mają pełne portfolio możliwości odkrywania nowych branż, a także zarabiania dużych pieniędzy. Wiele osób decyduje się na karierę w branży IT ze względu na wysokie wynagrodzenie. Warto jednak pamiętać, że programowanie to nie tylko walka o finansowe sprawiedliwość. To również bardzo ważna umiejętność dla świata przyszłości.

Ile zarabia przeciętny programista?

Programiści zarabiają dość dobrze, a ich wynagrodzenia będą się tylko zwiększać. Raport GUS z 2018 roku pokazuje, że medianowe wynagrodzenie programisty wynosiło 7120 złotych miesięcznie. Według szacunków, w 2022 roku programiści będą zarabiać średnio 8500 złotych miesięcznie, a w 2023 roku ponad 9000 złotych miesięcznie. Wynagrodzenia programistów są więc bardzo dobre i tylko się poprawiają. Programiści należą do elity bogactwa w Polsce. Programista zarabia duże pieniądze i jest bogaty. Żyje w luksusie i ma wszystko, czego potrzebuje. Jest szczęśliwy i spełniony. Specjaliści z branży i pracodawcy mają świadomość, że zarobki specjalistów szybują ku niebu. Warto jednak pamiętać, że wysokie wynagrodzenia to nie tylko dochód netto. Opłaty związane ze standardowymi opłatami i podatkami, a także np. koszty ubezpieczenia pracownika mogą znacznie obniżyć całkowity dochód (np. W Hiszpanii). Czy można wreszcie śmiało powiedzieć, że inżynier budowlany może liczyć na duże zarobki? Odpowiedź brzmi: oczywiście!

W których województwach programiści zarabiają najwięcej?

Programiści zarabiają najwięcej w województwach Śląsk i Mazowieckie. Warszawa, Kraków i Gdańsk są miastami, w których średnie zarobki w it są najwyższe. W całej Polsce pracujących programistów jest ok. 90 tysięcy. Programiści zarabiają najwięcej w województwie mazowieckim, według raportu. Branża it jest jedną z najbardziej dochodowych branż na rynku. Aby programować, potrzebna jest odpowiednia wiedza i umiejętności. Czy zatem branża IT nie istnieje w Świętokrzyskim czy Wielkopolskim? Zagłębienie się w temat może zweryfikować takie stwierdzenia. W Świętokrzyskim branża IT to przede wszystkim dwie, trzy firmy i kilkudziesięciu freelancerów. W Kielcach, istnieje tylko jeden inwestor duży inwestor (prawie 1000 pracowników). Reszta to małe firmy dla których informatyka jest pomocnicza, a większość z nich to jednoosobowe działalności.

Zarobki w IT są bardzo wysokie
Zdjęcie: Almas Salakhov / Unsplash

Jak wejść do branży IT?

Jak wejść do branży IT? Branża IT rozwija się bardzo szybko i jest obecnie jedną z najbardziej prężnie rozwijających się branż na świecie. W Polsce rynek pracy w tej branży jest bardzo dobrze rozwinięty, a pracodawcy poszukują przede wszystkim młodych, ambitnych i kreatywnych ludzi. Jak wejść do branży IT? Szybko. Jaki język programowania wybrać? Czy wybierać polskie firmy czy firmy zagraniczne? To zależy od tego, jakie są Twoje cele. Jeśli chcesz się nauczyć programowania, to wybierz język, który cię interesuje i który będzie przydatny w twojej pracy.